Oracle Red Bull Racing podbija sezon mistrzostw przy wsparciu Oracle Cloud

Zespół F1, który zdobył mistrzostwo świata kierowców i konstruktorów rozbudowuje swoje partnerstwo technologiczne, używając Oracle Cloud do symulacji wyścigów w czasie rzeczywistym, interakcji z fanami, tworzenia silników i nie tylko.

Udostępnij:

Oracle Cloud odgrywa kluczową rolę w wynikach każdego wygranego przez nas Grand Prix w tym roku, oraz każdego Grand Prix, w którym osiągnęliśmy znaczące wyniki, przekładające się na pobicie wszystkich naszych dotychasowych rekordów.

Christian HornerDyrektor generalny, Oracle Red Bull Racing

Doskonałe prowadzenie i strategia oparta na technologii

Kiedy Max Verstappen, mistrz świata i kierowca Oracle Red Bull Racing, zakwalifikował się na 10. miejscu podczas Grand Prix Węgier w lipcu 2020 roku, wiedział, że będzie musiał stoczyć ciężką walkę z całą stawką, by móc nawet pomarzyć o podium. Ale Verstappen i jego ekipa nie chcieli jedynie poprawić kwalifikacyjnego wyniku o kilka miejsc. Skrupulatnie opracowali i obliczyli agresywną strategię. Na torze, który słynie z trudności w wyprzedzaniu, Verstappen wygrał z resztą o prawie osiem sekund, wyrównując najlepszy wynik zespołu z dalszych pozycji.

Red Bull Racing

Węgierski wyścig był koncertowym pokazem połaczenia napędzanej technologią strategii, współpracy zespołowej i mistrzowskiego prowadzenia przez Verstappena i Sergio Péreza, które stały się symbolem całego sezonu 2022 dla zespołu Oracle Red Bull Racing. Dzięki temu zespół zdobył mistrzostwo świata konstruktorów, główną nagrodę zespołową w tej dziedzinie sportu. Verstappen obronił również swój tytuł mistrza świata Formuły 1. Zespół ściśle współpracuje z Oracle pod kątem technologii, uruchamiając miliardy symulacji Monte Carlo za pomocą Oracle Cloud Infrastructure (OCI), by zbadać różne możliwe scenariusze i obliczyć prawdopodobieństwo wyników przed każdym Grand Prix i w jego trakcie.

„Dzięki wszystkim symulacjom przed wyścigiem bardzo łatwo jest zmienić strategię podczas wyścigu, ponieważ wszystko jest na miejscu, wszystko jest przygotowane”, powiedział Verstappen. „Jestem przekonany, że mieliśmy strategiczną przewagę nad innymi zespołami”.

Zdobycie obydwu trofeów F1 w jednym sezonie to nie byle wyczyn. To również świadectwo innowacyjności zespołu i jego polegania na danych i technologii w celu osiągnięcia wybitnych rezultatów. Technologia Oracle, oprócz symulacji akcji na torze, jest używana w ramach nowej platformy dla fanów Oracle Red Bull Racing o nazwie „The Paddock” oraz wczesne etapy rozwoju nowego silnika wyścigowego Red Bull Powertrain, który ma zadebiutować w 2026 roku.

„To był niesamowity sezon. Tak wiele szczytowych momentów, tak wiele niesamowitych występów”, mówi Christian Horner, szef zespołu i dyrektor generalny Oracle Red Bull Racing. „Jako zespół, w tym sezonie naprawdę daliśmy z siebie wszystko na torze i poza nim. Nasze dokonania są zdecydowanie wynikiem współpracy z technologicznymi partnerami, odgrywającymi kluczową rolę w tak udanych mistrzostwach".

Dzięki wszystkim symulacjom przed wyścigiem bardzo łatwo jest zmienić strategię podczas wyścigu, ponieważ wszystko jest na miejscu, wszystko jest przygotowane. Jestem przekonany, że mieliśmy strategiczną przewagę nad innymi zespołami.

Max VerstappenKierowca zespołu Oracle Red Bull Racing

Jak OCI wspiera strategie zespołu Oracle Red Bull Racing

Chociaż sezon 2022 w końcu zwieńczony został tytułami mistrzowskimi i rekordami, zespół Oracle Red Bull Racing po drodze doświadczył wielu rozczarowań i niepowodzeń. Na początku sezonu pierwsze wersje samochodu wyścigowego Red Bull RB18 były cięższe i trudniejsze w prowadzeniu, ponieważ wszystkie zespoły F1 musiały dostosować się do nowych przepisów ustanowionych przez Fédération Internationale de l'Automobile, które doprowadziły do całkowitej zmiany samochodów w 2022 roku. Podczas pierwszego wyścigu sezonu F1 na torze Bahrain International Circuit, problemy techniczne zmusiły Verstappena i Péreza do wycofania się tuż przed końcem wyścigu. Verstappen po raz kolejny nie dokończył wyścigu w Australii, co oznaczało zero punktów w dwóch z trzech pierwszych wyścigów sezonu, podczas którego bronił swojego tytułu mistrzowskiego. Ekipa bez mrugnięcia zabrała się za wspólne wprowadzanie poprawek.

„Wszyscy oczywiście bardzo źle się czują, kiedy sprawy nie idą po naszej myśli, ale również bardzo szybko wspólnie skupiamy się na tym, co musimy poprawić”, powiedział Verstappen. „Wszyscy też jesteśmy wybitnie zmotywowani. Nawet jeśli przeżywamy bardzo trudny weekend, bierzemy to oczywiście na siebie, ale potem od razu przygotowujemy się z nadzieją do kolejnego”.

Zespół Oracle Red Bull Racing na zapleczu korzysta z OCI jako silnika swoich strategicznych operacji. W podobny sposób, w jaki łańcuchy dostaw korzystają z symulacji Monte Carlo do wykrycia zagrożeń wąskich gardeł logistycznych lub inwestorzy z Wall Street do modelowania ryzyka portfolio, zespół wyścigowy korzysta z OCI-przed wyścigiem oraz wraz z rozwojem sytuacji w czasie rzeczywistym, aby przeprowadzać symulacje, które oceniają prawdopodobieństwo maksymalnych punktów łącznych w wyniku wyboru różnych strategii, na przykład momentów zjazdu do pitstopu i typu wybranych opon.

Dzięki niskiemu kosztowi i wysokiej wydajności OCI, zespołowi stratedzy przeprowadzili około czterech miliardów symulacji podczas każdego wyścigu sezonu 2022, co przekłada się na miliony symulacji co sekundę. Zespół korzystał z usługi Oracle Container Engine for Kubernetes do konteneryzacji swoich aplikacji symulacyjnych, a następnie uruchamiał te modele, używając wysokowydajnych CPU Ampere w OCI. Strategia działania zespołu w zakresie technologii jest podobna do tej, która została przyjęta w różnych branżach. Polega na użyciu automatyzacji opartej na chmurze systemu Kubernetes w celu połączenia odpowiedniej mocy obliczeniowej z każdym poszczególnym typem zadań przetwarzania. Dostęp do tak wielkiej liczby symulacji pozwolił zespołowi Oracle Red Bull Racing na podejmowanie strategicznych decyzji dzięki większej liczbie uwzględnionych szczegółów, co przekłada się na zwiększony poziom pewności.

„Używanie Oracle Cloud umożliwia nam błyskawiczne podejmowanie świadomych decyzji, szybkie reagowanie i dostosowywanie się do tego, co robią nasi konkurenci”, powiedział Horner. „Oracle Cloud odgrywa kluczową rolę w wynikach każdego wygranego przez nas Grand Prix w tym roku, oraz każdego Grand Prix, w którym osiągnęliśmy znaczące wyniki, przekładające się na pobicie wszystkich naszych dotychasowych rekordów”. 25-letni Verstappen osiągnął nowy rekord najwyższej ilości sezonowych zwycięstw w 2022 roku.

Nawet pośród tak wielu niezapomnianych wyścigów, sukces Verstappena na węgierskim torze Hungaroring wyróżnia się jako pokaz jego umiejętności i potencjału. Wyścig ten jest również świadectwem zaufania kierowców i zespołu wobec strategicznych decyzji podejmowanych w pitstopie przez szefa strategii Willa Courtenaya lub główną inżynier strategii Hannah Schmitz.

„Węgry polegały na zachowaniu cierpliwości i wybieraniu odpowiedniej chwili na zjazd do pitstopu oraz odpowiednich opon”, powiedział Verstappen. „To strategia pozwoliła nam na postępy, poleganie na tym, co uważaliśmy za słuszne i na ostateczne wygranie wyścigu”.

Innowacyjne podejście do przeżyć fanów i biznesowej strony wyścigów

Dla zespołu Oracle Red Bull Racing koncentracja na innowacjach technicznych znacznie wykracza poza sam tor. Za pomocą rozwiązania Oracle CrowdTwist Loyalty and Engagementt zespół uruchomił w zeszłym sezonie The Red Bull Racing Paddock — platformę pozwalającą fanom zbierać punkty i wymieniać je na ekskluzywne gadżety i cyfrowe materiały do pobrania. Od czasu uruchomienia The Red Bull Racing Paddock członkostwo platformy wzrosło o ponad 950%. Zespół wciąż dodaje opcje i treści, które podtrzymują zaangażowanie fanów pomiędzy wyścigami i poza sezonem.

„Utrzymanie się w czołówce innowacyjnych zespołów jest dla nas bardzo ważne, szczególnie biorąc pod uwagę liczbę naszych fanów, która wciąż rośnie”, powiedział Horner. „Dzięki wprowadzonym przez nas inicjatywom, takim jak platforma The Paddock – gdzie nasi fani mogą jeszcze bardziej zbliżyć się do akcji, do informacji, do interakcji z zespołem – jesteśmy w stanie dowiedzieć się, kim są nasi fani. Podchodzimy do interakcji z fanami wyjątkowo poważnie, ponieważ są oni paliwem i olejem w układzie silnikowym naszego zespołu”.

Patrzący w przyszłość zespół zobowiązał się do osiągnięcia celu, który może być równie trudny, jak wygranie kolejnego tytułu mistrzowskiego: zaprojektowania i produkcji własnych silników wyścigowych. Takie posunięcie byłoby nie do pomyślenia kilka lat temu dla firmy, która nie była jeszcze w branży motoryzacyjnej. Jednak oparty na chmurze dostęp do wysokowydajnych zasobów obliczeniowych pomógł zmienić ograniczenia i możliwości zaawansowanej inżynierii. Kiedy więc firma Honda postanowiła zaprzestać tworzenia silników F1, zespół Oracle Red Bull Racing podjął śmiałą decyzję o opracowaniu własnego silnika przed początkiem sezonu 2026. „Zatrudniliśmy utalentowanych ludzi, mamy odpowiednią infrastrukturę, a co najważniejsze – mamy odpowienie narzędzia”, powiedział Horner.

Infrastruktura chmurowa wyrównuje szanse dla firm, które potrzebują mocy obliczeniowej do zaawansowanych obliczeń, takich jak obliczeniowa dynamika płynów (CFD). Projektanci produktów, od samochodów, poprzez maszyny do kawy, po elektronikę, używają narzędzi CFD podczas ich rozwijania. Tradycyjnie jednak wymaga to ogromnych inwestycji w lokalne centra danych na potrzeby technologii, która może być wykorzystywana jedynie sporadycznie. Platforma OCI pozwoliła inżynierom Oracle Red Bull Racing natychmiast rozpocząć działanie dzięki komputerom umożliwiającym masowe obliczenia modeli CFD, bez żadnych dodatkowych obciążeń poza czasem ich faktycznego wykorzystania.

„Działamy z tak wielką szybkością, właśnie dzięki technologii chmurowej Oracle. Nie musieliśmy czekać na zbudowanie centrum danych na miejscu. Przeszliśmy od pustej kartki papieru do działającego silnika w ciągu 12 miesięcy”, powiedział Horner.

Oracle Red Bull Racing bierze również udział w serii F1 Esports Series Pro Championship, gdzie najlepsi kierowcy symulacji walczą o tytuł mistrza kierowców i tytuł drużynowy. Zespół Oracle Red Bull Racing polega na OCI pod względem przetwarzania danych telemetrycznych w czasie rzeczywistym z symulowanych wyścigów, przyjmując do 130 000 punktów danych na sekundę w trakcie jednego wyścigu. Dane te mogą być używane w modelach sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do optymalizacji wydajności zespołów i kierowców.

Poza zespołem F1, Red Bull Advanced Technologies współpracuje z ekspertami SI z firmy Oracle nad sposobami wykorzystania SI na OCI do szkolenia kolejnego pokolenie kierowców.

„Nasz pierwszy sezon jako Oracle Red Bull Racing był na razie czymś fenomenalnym”, powiedział Horner. „Niesamowicie zyskaliśmy dzięki technologii Oracle, niezależnie od tego, czy mowa o pitstopie, projektowaniu nowego silnika lub kontaktach z naszymi fanami. Współpraca z Oracle na torze i poza nim, pod każdym kątem i w każdej dziedzinie okazała się być niesamowicie owocna”.

Opublikowano:14 listopada 2022